تصویر برگزیده

لحظه به لحظه با مراسم اسکار 2015؛

برگزیدگان هشتاد و هفتمین دوره مراسم اسکار معرفی شدند

آرتنا: هشتاد و هفتمین دوره مراسم اسکار با برگزاری مراسم فرش قرمز آغاز شد تا پس از ماه‌ها انتظار، از برندگان جوایز آکادمی علوم و فنون هنرهای سینمایی با رای اعضای هر صنف و فیلم برتر با رای تمامی اعضای آکادمی رونمایی شود.

zoom
برگزیدگان هشتاد و هفتمین دوره مراسم اسکار معرفی شدند

به گزارش خبرگزاری هنر «آرتنا»، هشتاد و هفتمین دوره مراسم اسکار با برگزاری مراسم فرش قرمز آغاز شد تا پس از ماه‌ها انتظار، از برندگان جوایز آکادمی علوم و فنون هنرهای سینمایی با رای اعضای هر صنف و فیلم برتر با رای تمامی اعضای آکادمی رونمایی شود.
 هشتاد و هفتمین دوره مراسم اسکار با فرش قرمز آغاز شد. این دوره از مراسم با اجرای «نیل پاتریک هریس» 41 ساله در دالبی تیه‌تر در هالیوود برگزار می‌شود که این مجری کار دشواری دارد، چرا که جانشین الن دی‌جنرس شده است. الن دی‌جنرس کمدین و مجری سرشناس تلویزیونی که سال پیش مجری اسکار بود، توانست این مراسم را به پربیننده‌ترین مراسم تلویزیونی در آمریکا در عرض ۱۰ سال گذشته تبدیل کند. و تنها در آمریکا بیش از ۴۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۴ مراسم اسکار را به طور زنده از طریق تلویزیون دنبال کردند.
آن گونه که هالیوود ریپورتر فاش کرد، گزینه اول امسال نیز الن دی‌جنرس بوده که این درخواست را نپذیرفته است نفر دوم فهرست، کریس راک، هنرپیشه و کمدین سیاه‌پوست بوده که پیش از این در سال ۲۰۰۵ اجرای اسکار را برعهده داشت که او نیز نپذیرفت. سپس سراغ نفر سوم فهرست، جولیا لوئیس دریفوس رفتند که این هنرپیشه و کمدین نیز از قبول اجرای مراسم اسکار سر باز می‌زند و بدین ترتیب قرعه به نام «نیل پاتریک هریس» می‌افتد.
امسال فیلم‌های «هتل بزرگ بوداپست» و «مرد پرنده» که هریک نامزد ۹ جایزه اسکار شده‌اند، در ردیف اول نامزدهای بهترین فیلم سال قرار دارند. فیلم‌های «پسربچگی»، «تک تیرانداز آمریکایی»، «بازی تقلید»، «سلما»، «تئوری همه چیز» نیز در زمره نامزهای بهترین فیلم سال قرار دارند.
مریل استریپ برای نوزدهمین بار نامزد دریافت جایزه اسکار است. او با فیلم موزیکال «در جنگل» در بخش بهترین بازیگر زن مکمل نامزد است و این فرصت را یافت که پس از فیلم‌های «کریمر علیه کریمر» در 1980 ، «انتخاب سوفی» در 1983 و «بانوی آهنین» در 2012، برای چهارمین بار برنده اسکار شود. هیچ بازیگری، -چه مرد و چه زن- به لحاظ تعداد نامزدی به پای مریل استریپ نمی‌رسد. کاترین هپبرن با 12 نامزدی (4 جایزه اسکار) و جک نیکلسن با 12 نامزدی (3 جایزه اسکار)، به لحاظ بیشترین تعداد نامزدی، پس از استریپ قرار دارند.
پس از پایان مراسم فرش قرمز، آمدن مراسم با آمدن نیل پاتریک هریس به روی استیج آغاز شد. پس از اهدای تعدادی از جوایز، کلیپ اهدای اسکار افتخاری امسال به «هایائو میازاکی»، «مورین اوهارا» و «فیلی کافمن» پخش شد. جایزه افتخاری جین هرشولت نیز برای فعالیت های انسان دوستانه نیز به «هری بلافونته» اهدا شد.
در ادامه پس از اهدای جوایز برخی بخش‌ها و پیش افتادن هتل بوداپست، مریل استریپ برای معرفی کلیپ درگذشتگان سینما به روی صحنه آمد و کلیپ تصویری که در آن از رابین ویلیامز تا مایک نیکولز حضور داشتند، به نمایش درآمد. سپس قطعه‌‌ای موسیقی به عنوان میان برنامه دیگری برای اهدای جوایز اجرا شد. سپس جوایز چند بخش دیگر اهدا و در ادامه ترانه فیلم سلما توسط جان لجند و کامن در حالی اجرا شد که تمام سالن ایستاده این قطعه را تشویق کردند.

نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:
رابرت دوال (قاضی)
اتان هاوک (بچگی)
ادوارد نورتون (مرد پرنده)
مارک رافلو (فاکس کچر)
جی کی سیمونز (تازیانه)

برگزیده: جی کی سیمونز (تازیانه)

نامزدهای بهترین طراحی لباس:
«هتل بزرگ بوداپست» (میلنا کانونرو)
«فسادذاتی» (مارک بریجز)
«در جنگل» (کالین اتوود)
«شریر» (مالیفیسنت)
«آقای ترنر» (ژاکلین دوران)

برگزیده: «هتل بزرگ بوداپست» (میلنا کانونرو)

نامزدهای بهترین چهره‌آرایی:
«فاکس کچر» (بیل کورسو و دنیس لیدیارد)
«هتل بزرگ بوداپست» (فرانسس هانون و مارک کولیر)
«نگهبانان کهکشان» (الیزابت ییانی و خورخیو و دیوید وایت)

برگزیده: «هتل بزرگ بوداپست» (فرانسس هانون و مارک کولیر)

نامزدهای بهترین انیمیشن کوتاه:
«تصویر بزرگ‌تر»
«نگهبان سد»
«ضیافت»
«من و مولتون من»
«یک زندگی تنها»

نامزدهای بهترین انیمیشن بلند:
«قهرمان بزرگ 6»
«باکسترولز»
«چگونه اژدهایتان را تربیت کنید 2»
«آوای دریا»
«داستان شاهزاده کاگویا»

برگزیده: «قهرمان بزرگ 6»

نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه:
«کاپیتان آمریکا»
«طلوع سیاره میمون‌ها»
«نگهبانان کهکشان»
«بین ستاره‌ای»
«مردان ایکس: روزهای گذشته آینده»

برگزیده: «بین ستاره‌ای»

نامزدهای بهترین فیلم کوتاه اکشن زنده:
«Aya»
«بوگالو و گراهام»
«باتر لمپ»
«پروانه»
«تماس تلفنی»

بهترین مستند کوتاه:
«خط داغ بحران»
«جوانا»
«نفرین ما»
«دروگر»
«زمین سفید»

نامزدهای بهترین مستند بلند:
«سیتیزن فور»
«در جستجوی ویوین مایر»
«واپیسن روزها در ویتنام»
«نمک زمین»
«ویرونگا»

برگزیده: «سیتیزن فور» درباره ادوارد اسنودن

نامزدهای بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان:
«قصه‌های وحشی» به کارگردانی «دامیان زیفرون» از آرژانتین
«نارنگی‌ها» به کارگردانی «زازا اوروشادزه» از استونی
«تیمبوکتو» به کارگردانی «عبدالرحمان سیساکو» از موریتانی
«آیدا» به کارگردانی «پاول پاولیکوفسکی» از لهستان
«نهنگ» به کارگردانی «آندری زیاگینتسف» از روسیه

برگزیده: «آیدا» به کارگردانی «پاول پاولیکوفسکی» از لهستان

نامزدهای بهتری میکس صدا:
«تک تیرانداز آمریکایی» (آلن رابرت موری و باب اسمن)
«مرد پرنده‌ای» (مارتین هرناندز و آرون گلاسکاک)
«هابیت: نبرد پنج سپاه» (برنت برگ و جیسون کانوواس)
«بین ستاره ای» (ریچارد کینگ)
«ناگسستنی» (بکی سالیوان و اندرو دی کریستیفارو)

برگزیده:«تک تیرانداز آمریکایی» (آلن رابرت موری و باب اسمن)

نامزدهای بهترین صداگذاری:
«تک تیرانداز آمریکایی» (جان ریتز، گرگ رادلوف و والت مارتین)
«مرد پرنده ای» (جان تیلور، فرانک ای. مونتانیو و توماس وارگا)
«بین ستاره‌ای» (گری ای. ریتزیو، گرگ لندیکر و مارک وینگارتن)
«ناگسستنی» (جان تیلور، گری ای ریتزیو و دیوید لی)
«تازیانه» (کریگ من، بن ویلکینز و توماس کرلی)

نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل زن:
پاتریشیا آرکت (بچگی)
لورا درن (وحشی)
کایرا نایتلی (بازی‌های تقلید)
اما استون (مرد پرنده)
مریل استریپ (در جنگل)

برگزیده: پاتریشیا آرکت (بچگی)

نامزدهای بهترین فیلم‌برداری:
«ناشکسته» (رابرت دیکنز)
«مرد پرنده» (امانوئل لوبزکی)
«آقاي ترنر» (دیک پوپ)
«هتل بزرگ بوداپست» (رابرت یومن)
«ایدا» (لوکاس زال و «ریزارد لنچوسکی)

برگزیده: «مرد پرنده» (امانوئل لوبزکی)

نامزدهای بهترین تدوین:
«تک تیرانداز آمریکایی» (جوئل کاکس و گری دی. روچ)
«بچگی» (ساندرا آدیر)
«هتل بزرگ بوداپست» (بارنی پیلینگ)
«بازی تقلید» (ویلیام گلدنبرگ)
«تازیانه» (تام کراس)

برگزیده: «تازیانه» (تام کراس)

نامزدهای بهترین طراحی صحنه و طراحی تولید:
«هتل بزرگ بوداپست»  آدام اشتوکهاوزن (طراح تولید)، آنا پیناک (طراح دکور)
«بازی تقلید» ماریا یورکویچ (طراح تولید)، تاتیانا مک دونالد (طراح دکور)
«بین ستاره‌ای» ناتان کراولی (طراح تولید)، گری فتیس (طراح دکور)
«درون جنگل» دنیس گسنر (طراح تولید)، آنا پیناک (طراح دکور)
«آقای ترنر» سوزی دیویس (طراح تولید)، شارلوت واتس (طراح دکور)

برگزیده: «هتل بزرگ بوداپست»  آدام اشتوکهاوزن (طراح تولید)، آنا پیناک (طراح دکور)

نامزدهای بهترین موسیقی متن:
«هتل بزرگ بوداپست» (الکساندر دسپلات)
«بازی‌های تقلید» (الکساندر دسپلات)
«تئوری همه چیز» (یوهان یوهانسون)
«آقای ترنر» (گری یارشون)
«بین ستاره‌ای» (هانس زیمر)

نامزدهای بهترین ترانه:
«من نمی‌خواهم برایت دلتنگ شوم» از فیلم «من خودم خواهم بود»
«حق شناس» ازفیلم آن «سوی نورها»
«شکوه» از فیلم «سلما»
«ستاره‌های گمشده از فیلم «دوباره شروع کن»
«همه چیز عالی است» از فیلم «لگو»

نامزدهای بهترین فیلم‌نامه اقتباسی:
«فاد ذاتی» نوشته پل توماس اندرسیون
«تازیانه» نوشته دامیان چازل
«تک تیرانداز آمریکایی» نوشته جیسون هال
«تئوری همه چیز» نوشته آنتونی مک‌کارتن
«بازی‌های تقلید» نوشته گراهام مور

نامزدهای بهترین فیلم‌نامه اصلی:
«هتل بزرگ بوداپست» نوشته وس اندرسون
«فاکس کچر» نوشته دان فاترمن و مکس فرای
«شبگرد» نوشته دان گیلوری
«مرد پرنده» نوشته آلخاندرو گونزالز ایناریتو
«بچگی» نوشته ریچارد لینکلیتر

نامزدهای بهترین کارگردانی:
وی اندرسون (هتل بزرگ بوداپست)
آلخاندرو گونزالو ایناریتو (مرد پرنده)
ریچارد لینکلیتر (بچگی)
بنت میلر (فاکی کچر)
مورتن تیلدوم (بازی‌های تقلید)

نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن:
ماریو کونیلا (دو روز؛ یک شب)
جولیان مور (آلیس آرام)
روزاموند پایک (دختر گمشده)
ریس ویترسپون (وحشی)
فلیسیتی جونز (تئوری همه چیز)

نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد:
استیو کرول (فاکس کچر)
بردلی کوپر (تک تیرانداز آمریکایی)
بندیکت کامبرباچ (بازی های تقلید)
مایکل کیتون (مرد پرنده)
ادی ردماین (تئوری همه چیز)

نامزدهای بهترین فیلم بلند:
«بچگی»
«مرد پرنده»
«تک تیرانداز آمریکایی»
«هتل بزرگ بوداپست»
«بازی‌های تقلید»
«سلما»
«تئوری همه‌ چیز»
«تازیانه»

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید