ماه رمضان
تصویر برگزیده

عصر روز دیروز؛

برگزیدگان نهمین جشنواره بین المللی پویانمایی

آرتنا: اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی پویانمایی عصر روز دیروز اسفند در سالن غدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

zoom
 برگزیدگان نهمین جشنواره بین المللی پویانمایی

به گزارش خبرگزاری هنر «آرتنا»، در ابتدای این مراسم علیرضا حاجیان زاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درباره جشنواره پویانمایی گفت: بشر در روزگار امروز به رغم پیشرفت‌های علمی و فناوری، بیش از پیش نیاز دارد که چشم به روی معنویت و زیبایی و هنر ناب باز کند تا بتواند جهان و دنیای پاک و رویایی کودکان و نوجوانان را در برابر لبه‌های تیز خشونت، برخوردهای افراطی و نمایش‌های خشن و غیراخلاقی حفظ کند.

حاجیان زاده ادامه داد: در جهان کنونی با چالش‌ها و مخاطرات پرشمار، سخن گفتن به زبان هنر و ترسیم زیبایی‌های هستی، کاری است که تنها از دست زبان هنرمندان برمی‌آید و می‌تواند خوبی‌ها و مهربانی‌ها را به انسان بازگرداند. هنر می‌تواند با حرکت در مسیر فطرت الهی بشر، او را به رستگاری زندگی امیدوار کند.

وی عنوان کرد: هنرمند می‌تواند اسطوره‌ها را باز آفرینی کند و از گذشته‌های دور هنر در زمان رنج‌ و سختی رویا گریزگاهی مناسب برای انسان برای فراموشی تلخی ها بوده است. . در این میان سینما و پویانمایی بیش از هنرهای دیگر انسان‌ها را به سرزمین رویاها می کشاند. این ویژگی، هنر پویانمایی را در شمار تاثیرگذارترین هنرهای امروز قرار داده است.
مدیرعامل کانون پرورش فکری درباره ظرفیت های پویانمایی گفت: هنر پویانمایی در تصویر پیچیده‌ترین مفاهیم علمی، آموزش علمی و فلسفی و تبلیغی، تولید و ارائه بازی‌های رایانه‌ای و بهره‌گیری از عنصر ایجاز در بیان مفاهیم اهمیت ویژه ای دارد.

وی در پایان گفت: هنر پویانمایی کارآمدترین رسانه‌ برای انتقال مفاهیم و ارزش‌های فرهنگی به فرزندان کشورمان و دیگر کشورها به حساب می آید.آشنا کردن مخاطب با میراث فراهنگی و همچنین کمک به تقویت هویت ملی از جمله کارکردهای پویانمایی است. در چنین فضایی هنرمندان کشور می‌توانند باساخت آثاری جذاب و قوی عرصه‌ای برای خیال‌پردازی کودک و نوجوان باز کنند و با درگیر کردن ذهن مخاطب، او را با نمادهای فرهنگی و دینی آشنا سازند.

در ادامه این مراسم سه تندیس طلایی، نقره‌ای و برنزی و جایزه نقدی به سه فیلم اول، دوم و سوم در تمام بخش ها اهدا شد.همچنین برگزیدگان نهمین جشنواره بین المللی پویانمایی به شرح زیر اعلام شد:

برگزیدگان نهمین جشنواره پویانمای
بخش مسابقه ایران:
اول: مریم کشکولی‌نیا  کارگردان فیلم«وقتی که بچه بودم»
دوم: ساره شفیعی‌پور کارگردان فیلم «درخت»
سوم: غلامرضا کزازی کارگردان فیلم «قلب مترسک»

بهترین فیلم با موضوع کودک و نوجوان: حمید کریمیان کارگردان فیلم «بزغاله‌های ابری»

جایزه ویژه هیات داوران و جایزه بهترین فیلمنامه: مهدی آقاجانی کارگردان فیلم «گل و بلبل پشت و رو نداره»

بهترین اثر تلویزیونی: ریحانه کاوش کارگردان فیلم «هزار و یک داستان: خرگوش دهمی»

بهترین تیزر تبلیغاتی: محمد خیراندیش کارگردان فیلم «زرماکارون»

بهترین پویانما (انیماتور): مهدی علی‌بیگی کارگردان فیلم «اینرو اونرو»

بهترین فضاسازی: آرش کریمی نیز برای فیلم «تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام»

بهترین موسیقی: اسماعیل شافعی برای فیلم «اسب»

بهترین صداگذاری: بهروز شهامت برای فیلم «اختیار»

بهترین فیلم تجربی: شیوا صادق‌اسدی برای فیلم «پدربزرگ»

دیپلم افتخار تعلق گرفت به 4 فیلم:

مهران‌پور کارگردان فیلم«برعکس»، عباس جلالی‌یکتا و حجت اعظم‌پور، کارگردانان فیلم «آقای بنفش»، لیلا خلیل‌زاده کارگردان فیلم «ماهی سرخ‌شده»، بهنود نکویی کارگردانان فیلم «استریپی»

بخش دانشجویی:

بهترین کارگردانی: «پنکه» از شیرین سوهانی و «پیراکانتا» از نگاره حلیمی

بهترین فیلمنامه:«رؤیا» گلناز مقدم

بهترین پویانما(انیماتور):«تاناروس» سمیه خاکشور

بخش دینی و ارزش های انقلاب اسلامی:

بهترین فیلم: «عباس» به کارگردانی سید‌رضا میرکریمی

بهترین کارگردانی:«بابا» بهرام عظیمی

«پدر» سیدمحمدرضا خردمندان و محمد لطفعلی کارگردانان فیلم

چهار پایان‌نامه برتر دانشجویی برتر لوح یادبود:
پگاه ایزدیان از دانشگاه هنر، نویسنده پایان‌نامه «شیوه‌های بیانی نوین در پویانمایی تجربی»
مجید بلادپس از دانشگاه تربیت مدرس نویسنده پایان‌نامه «فهم و معنا در روایت پویانمایی کوتاه تجربی»
حسن بهشتی وایقان نویسنده پایان‌نامه «شخصیت قهرمان در پویانمایی بن تن» از دانشکده صدا و سیما
سمانه یاسایی از دانشگاه سوره نویسنده پایان‌نامه «مفاهیم نظری و ویژگی‌های ساختاری پویانمایی تعاملی (در ارتباط با مخاطب ، تماشاگر)»

بخش بین الملل:
اول: «هنرمند مجازی» (VirTuoso Virtual) به کارگردانی «ماژا اُشمان»و «توماس اشتلماخ» از کشور آلمان

فیلم دوم: «تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام» به کارگردانی امید خوش نظر

سوم: «قطعه آخر» (Coda) به کارگردانی«آلن هالی» از ایرلند

جایزه ویژه هیأت داوران: «مهدی علی‌بیگی» کارگردان فیلم «اینرو اونرو»

بهترین فیلم با موضوع کودک و نوجوان: «یولیا آرونووا» کارگردان فیلم «مامان من یک هواپیماست» از روسیه

بهترین اثر دانشجویی: ژف لوباق کارگردان فیلم «گوشت» (Carn) از فرانسه

بهترین اثر تلویزیونی: «ژیونگ لی» کارگردان فیلم «بانی کانگ فوکار، نبرد آشپزخانه» از چین

بهترین اثر تبلیغی : «سیمونه ایکارو ماسی» کارگردان فیلم «ونیز/ ماسی» از کشور ایتالیا

دو دیپلم افتخار اهدا شد به «بنجامین ودرینه» کارگردان فیلم «زمین‌های سبز» (Green Fields)، «پیر آنتونی نالینه»، «سارا فروگلیو»،«ماکسیم اورنیال» و «آنتونی الیویرا» کارگردانان فیلم «تصویر زیبا» (Indah citra) هر دو از فرانسه
بخش سیفژ:
فیلم «وقتی که بچه بودم» به کارگردانی مریم کشکولی‌نیا
دیپلم افتخار به فیلم «میا» (Mia) به کارگردانی «ووتر بونگائرتس» محصول مشترک بلژیک و هلند
جایزه ویژه دبیر جشنواره:
فیلم«سیمرغ» به کارگردانی مقداد اسدی لاری
الکساندر پتروف کارگردان روس و برنده سه جایزه اسکار

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید